Przed wami ważna decyzja

Już w bardzo młodym wieku człowiek powinien zacząć myśleć o swojej przyszłości.

Kończąc szkołę podstawową młoda osoba staje przed trudnym wyborem. Na tym etapie należy się zastanowić, czy chcemy już zdobyć konkretny zawód, czy jednak wybierzemy naukę ogólną,

a decyzję podejmiemy po maturze, wybierając kierunek studiów.

Przed Wami ważna decyzja.

Nie będziecie jednak sami - w jej podjęciu wspomogą Wam - w domu: rodzice, a w szkole: wychowawcy, pedagog szkolny oraz doradca zawodowy.

Wybór należy do Was!

Dobry zawód to fajne życie!

Czytaj więcej: Przed wami ważna decyzja

Szkolny doradca zawodowy

Szkolny doradca zawodowy: Iga Kuśmirek

Konsultacje dla rodziców: Środa: 12.00-13.00

Podczas zebrań z rodzicami 14.11.2019, 16.01.2020, 19.03.2020

Zadania doradcy zawodowego:

1. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz na pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  2. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
  3. Wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom dodatkowych źródeł informacji dotyczących m.in. rynku pracy, trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia.
  4. Udzielanie indywidualnych porad uczniom i rodzicom.
  5. Prowadzenie grupowych zajęć aktywizacyjnych, przygotowujących uczniów do  świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
  6. Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę.
  7. Współpraca z instytucjami wspierającymi system doradztwa zawodowego.

Etapy planowania kariery zawodowej:

• poznanie siebie (czynniki wewnętrzne),
  • poznanie zawodów, rynku pracy (czynniki zewnętrzne),
  • poznanie ścieżek kształcenia i tendencji na rynku pracy,
  • podejmowanie decyzji – właściwe zaplanowanie kariery, czyli określenie drogi rozwoju zawodowego.

Wycieczki zawodoznawcze w roku szkolnym 2019/2020.

W ramach Doradztwa Zawodowego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków podejmujemy się organizacji wielu różnorodnych inicjatyw wspierających uczniów w planowaniu swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Jedną z inicjatyw były wycieczki zawodoznawcze adresowane do uczniów.

Wycieczki stanowią dla młodzieży cenne źródło wiedzy o różnych zawodach, wykonywanych przez pracowników odwiedzanych zakładów pracy. Dzięki nim uczniowie mogą uzyskać - bezpośrednio u źródła - przydatne informacje na temat działalności firmy, specyfiki zawodów charakterystycznych dla konkretnych branż czy cech psychofizycznych, niezbędnych do wykonywania zadań na  różnych stanowiskach pracy. Pracownicy firm podkreślają wagę  kwalifikacji zawodowych oraz dobrze rozwiniętych umiejętności społecznych, koniecznych do realizacji codziennych zadań na stanowisku pracy. Zwracali uwagę na wartość każdego zawodu w aspekcie  prowadzenia przedsiębiorstwa.

W wycieczkach zawodoznawczych brali udział uczniowie z klas ósmych.