Międzynarodowy wymiana uczniowska Iława- Tholen 2024

Galeria zdjęć

W dniach 27-31 maja 2024 r. miała miejsce wizyta młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej Calvijn College w Tholen. Wyjazd do Holandii był konsekwencją współpracy między obiema szkołami, która rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym.

Relacja z wymiany młodzieży Iława - Tholen

Dzień 1

Wczesnym rankiem 27 maja 2024 roku wyruszyliśmy z Iławy na długo wyczekiwaną wymianę młodzieży do Tholen w Holandii. Podróż, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, przebiegła miło i bezpiecznie dzięki profesjonalizmowi naszych kierowców z firmy „Kris-Bus”. Po 17 godzinach dotarliśmy do celu, gdzie powitali nas nauczyciele, uczniowie, organizatorzy oraz rodziny goszczące naszą młodzież. Na miejscu czekał na nas przepyszny poczęstunek, po którym uczniowie udali się do rodzin holenderskich.

Dzień 2

Wtorkowy poranek spędziliśmy w Calvijn College, gdzie mieliśmy okazję zwiedzać szkołę, przyglądać się zajęciom oraz projektom wykonywanym przez holenderskich uczniów. Następnie udaliśmy się do ratusza, gdzie powitała nas pani burmistrz Marleen Sijbers wraz z pracownikami urzędu oraz wolontariuszami. W szczególnym pomieszczeniu ratusza, upamiętniającym współpracę naszych miast, pani burmistrz wygłosiła przemówienie, a my wręczyliśmy list oraz pamiątkowy prezent od burmistrza Iławy, pana Dawida Kopaczewskiego.

Kolejnym punktem programu była wizyta w nowoczesnej placówce edukacyjnej, mieszczącej cztery szkoły pod jednym dachem. Byliśmy pod wrażeniem nowatorskich metod nauczania oraz przyjaznej przestrzeni dla uczniów. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem starego miasta Tholen, gdzie zobaczyliśmy młyn, klimatyczne uliczki z pięknymi kamienicami oraz średniowieczny kościół, w którym wysłuchaliśmy koncertu organowego.

Dzień 3

Środę rozpoczęliśmy wizytą w muzeum De Meestoof, gdzie mieliśmy okazję przenieść się w czasie i uczestniczyć w lekcji z początku XX wieku. Następnie udaliśmy się na długo wyczekiwaną wyprawę rowerową, której trasa wiodła przez malownicze okolice Tholen. Zatrzymaliśmy się w restauracji w Poortvliet na posiłek, a podróż zakończyliśmy w Scouting Heenetrecht, gdzie uczestniczyliśmy w atrakcjach takich jak rozpalanie ogniska, żeglowanie oraz gry terenowe. Dzień zakończyliśmy wspólną ucztą przy grillu.

Dzień 4

Czwartek spędziliśmy w Delta Park na dawnej sztucznej wyspie Neetlje Jans. Miejsce to dostarczyło nam zarówno rozrywki, jak i wiedzy. Doświadczyliśmy symulacji wielkiej powodzi z 1953 roku, obserwowaliśmy pokazy z udziałem fok i lwów morskich, a także mieliśmy okazję wejść do wnętrza wieloryba i dotknąć grzbietu płaszczki. Następnie udaliśmy się na plażę Oostkapelle nad Morzem Północnym, a dzień zakończyliśmy zwiedzaniem miasta Middelburg, stolicy prowincji Zelandia.

Dzień 5

Piątkowy poranek spędziliśmy na wspólnej pracy artystycznej w Calvijn College, tworząc obrazy i kolaże przedstawiające skojarzenia z Iławą i Tholen. Następnie w ratuszu zaprezentowaliśmy multimedialne prezentacje na temat roli polskich sił zbrojnych w wyzwoleniu Holandii, dwudziestu lat Iławy w Unii Europejskiej oraz trzydziestu lat współpracy naszych miast partnerskich. Ostatnim punktem programu był rejs statkiem Frisia z portu w Sint-Annaland, podczas którego mieliśmy okazję obserwować kolonię fok oraz uczestniczyć w prezentacji o morskich stworzeniach.

Wieczorem wróciliśmy do Calvijn College na pożegnalną kolację, która była pełna wzruszeń i trudnych rozstań. Byliśmy zaszczyceni obecnością pani burmistrz Marleen Sijbers, która wyraziła chęć kontynuowania naszej współpracy.

Opiekunami naszej grupy byli nauczyciele Piotr Bryl, Paweł Leszek oraz Marta Kamińska. Ze strony holenderskiej za organizację naszego pobytu odpowiadali Servaas Brouwer, Lenneke Roggeveen, Leanne Swarthoff oraz Simon Nieuwkoop, wspierani przez Franka van Geelen, Janet Gunter-Elenbass, Rutgera Boxhoorn i Berta Stolcka.

Projekt został dofinansowany z Urzędu Miasta Iławy i Urzędu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu WM dla WM.

Podsumowanie

Nasza wymiana młodzieży była niezapomnianym doświadczeniem, które zacieśniło więzi między naszymi miastami partnerskimi. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Startujemy z projektem: Wymiana Młodzieży "Europejska Iława przez dwa dziesięciolecia". Kierunek Tholen!

 

Więcej zdjęć

Wiesz co? 27 maja 2024 r. młodzież z SP3 wyruszy do Tholen na pięciodniową wyprawę pod okiem swoich nauczycieli - Pawła Leszka i Piotra Bryla! To kolejna odsłona naszej współpracy z Calvijn College z naszego miasta partnerskiego w Tholen oraz wyjątkowy czas, kiedy nasze szkoły znowu połączą siły.

Zanim wyruszymy w drogę, nasza młodzież pod czujnym okiem swoich opiekunów najpierw pozna, a następnie przygotuje prezentację o najważniejszych unijnych inwestycjach w Iławie, które zmieniły nasze miasto od momentu wstąpienia Polski do UE. Projekt świetnie się wpisuje w 20-lecie tego wydarzenia. Dodatkowym elementem projektu, którym zajmą się uczniowie, będzie okrągła rocznica, mianowicie 30 lat współpracy Iławy z Tholen. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie postawimy na szlifowanie języka angielskiego - bo przecież trzeba się komunikować!

Co będzie się działo na miejscu? No cóż, plan jest taki: będziemy mieszkać u rodzin holenderskich, zwiedzać nasze miasto partnerskie, odwiedzimy włodarzy miasta oraz spędzimy mnóstwo czasu na wspólnych aktywnościach. Dodatkowo młodzież z Iławy zanurzy się w holenderskiej kulturze, a uczestnicy będą mieli okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń edukacyjnych, a wszystko w międzynarodowym klimacie.

A kto będzie pilnował, żeby wszystko było pod kontrolą? Oczywiście, nasze zgrane trio: Paweł, Piotr i Paulina Lignowska z iławskiego ratusza. Natomiast na miejscu w Iławie koordynować nasz wyjazd będzie Beata Furmanek, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej. Z nimi na pokładzie wszystko pójdzie jak z płatka!

Mamy nadzieję, że ta wymiana okaże się inspirująca i zapoczątkuje jeszcze głębszą współpracę między naszymi miastami. No to do zobaczenia w Holandii! Będzie się działo! Stay tuned!

"Projekt wymiany uczniowskiej Iława - Tholen 2022- 2023"

 

Galeria zdjęć

W dniach 8-13 maja 2023 r. miała miejsce wizyta młodzieży i nauczycieli ze szkoły Calvijn College w Tholen. Przyjazd gości z Holandii był konsekwencją projektu uczniowskiego pt. „ Poznaj moje miasto i mój region – integracyjno-edukacyjna wymiana młodzieży Iława-Tholen 2022-2023”, który Calvijn College realizował z naszą szkołą od września 2022 r. Opiekunami i koordynatorami projektu ze strony polskiej byli pan Paweł Leszek i pan Piotr Bryl. Stronę holenderską reprezentowali pan Servass Brouwer i pani Lenneke Roggeveen. W wymianie brali udział uczniowie w wieku 13- 15 lat. Wśród celów projektu były m.in.: prezentacja obu regionów i miast partnerskich z uwzględnieniem ich walorów turystycznych, historycznych i kulturalnych, doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim przez młodzież z obydwu państw, zwrócenie uwagi na EKO problemy, z którymi spotykają się uczniowie obu szkół w codziennym życiu oraz zapoznanie się z dorobkiem i działalnością Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, co miało związek z obchodami Roku Kopernikańskiego w naszym kraju. Uczniowie i nauczyciele z Tholen gościli w Iławie do 13 maja.

W trakcie wymiany goście z Tholen poznawali Iławę i jej okolicę. Obydwie grupy integrowały się ze sobą poprzez udział we wspólnych grach, zabawach oraz warsztatach tematycznych.
W programie wizyty nie zabrakło elementów podkreślających walory turystyczne Iławy i regionu. W związku z tym w napiętym harmonogramie znalazło się miejsce na ognisko na wyspie Wielka Żuława, rejsy po Jezioraku, czy wiosłowanie w smoczych łodziach. Jednym z ważniejszych elementów wymiany było spotkanie w sali sesyjnej iławskiego ratusza, gdzie młodzież z obydwu miast partnerskich przedstawiła i podsumowała efekt swojej rocznej pracy nad projektem w formie prezentacji i krótkich filmów ukazujących miasta i regiony, w których żyją, uczą się i mieszkają. Inną z atrakcji był udział w wycieczce do Fromborka, gdzie uczestnicy wymiany mogli zobaczyć miejsce, w którym przez wiele lat żył i zaczął spisywać swoje wielkie dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik.

W takcie pobytu uczniowie z Holandii nocowali w domach uczniów biorących udział
w projekcie, poznawali Iławę i jej okolicę, wzięli udział w wycieczce do Fromborka, a także integrowali się poprzez udział we wspólnych grach, zabawach oraz warsztatach tematycznych.

Zadanie było współfinansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego.