Święto Górników – 4 grudnia – Barbórka

Na zajęciach świetlicowych dzieci miały możliwość zapoznać się z kolejnym trudnym zawodem górnika. Na podstawie ilustracji miały możliwość zobaczyć górnika pracującego dawniej i współcześnie, omówiły różnice w ubiorze i warunkach pracy dawniej i dziś. Dzieci dowiedziały się również do czego służą poszczególne elementy ubioru i wyposażenia górnika (kask-ochrona głowy, lampa- oświetlenie korytarzy, czarny strój-ochrona ciała oraz kolor maskujący zabrudzenie, itd.). Uczniowie rozmawiali również o  niebezpieczeństwie wynikającym z pracy pod ziemią.

Poza prezentacją górniczego munduru galowego i podaniem informacji, że czwartego grudnia na Śląsku obchodzimy święto górników tzw. Barbórkę, dzieci usłyszały również legendę o św. Barbarze - patronce górników. Następnie uczniowie przy pomocy węgla do szkicowania wykonali prace, które wyeksponowano na gazetce świetlicowej.

Justyna Klimek