Mydło ręcznie robione

14 grudnia 2018r. uczniowie klasy I d wybrali się z wychowawcą Anną Barbarską do Galerii Sztuki przy ulicy Niepodległości w Iławie. Celem wyjścia było własnoręczne wykonanie mydełek przez dzieci oraz uwrażliwienie dzieci na sztukę.

Po ciepłym i miłym powitaniu uczniów przez panią Ewę K., członkiem Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego SART, która uczyła nas wykonać mydełka, przystąpiliśmy do ich tworzenia. Dużą radość sprawiało dzieciom oglądanie, dotykanie oraz wąchanie: barwników, olejków zapachowych, foremek i dodatków do mydeł (cekiny, brokat, suszone pączki róży, czarnuszkę, cynamon, zasuszone rozgwiazdy). Do wcześniej przygotowanej w foremkach gliceryny dzieci wlewały kilka kropel barwnika i olejku zapachowego nadając jej kolor i zapach. Następnie mieszały bazę patyczkiem i umieszczały w niej ozdoby.

Podczas, gdy gotowe mydełka zastygały my w tym czasie obejrzeliśmy wystawę lokalnych artystów w Galerii Sztuki. Malarstwo, fotografia, grafika, biżuteria, rzeźba, rękodzieło - prace z różnych dziedzin sztuki można było oglądać. Dzieciom najbardziej podobały się obrazy malowane farbami ukazujące przyrodę (las, góry, morze itp.)

Po odpowiednim upływie czasu mydła były gotowe. Wszyscy byli nimi zachwyceni. Mydełka nie tylko pięknie pachną, ale również bardzo dobrze się pienią i można wyczarować wiele różnych kształtów i kolorów. Niektóre dzieci cieszyły się, że będą mogły myć się własnoręcznie przygotowanym mydłem a inne tym, że podarują je bliskim z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zobacz zdjęcia