Międzynarodowy wymiana uczniowska Iława- Tholen 2024

Galeria zdjęć

W dniach 27-31 maja 2024 r. miała miejsce wizyta młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej Calvijn College w Tholen. Wyjazd do Holandii był konsekwencją współpracy między obiema szkołami, która rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym.

Relacja z wymiany młodzieży Iława - Tholen

Dzień 1

Wczesnym rankiem 27 maja 2024 roku wyruszyliśmy z Iławy na długo wyczekiwaną wymianę młodzieży do Tholen w Holandii. Podróż, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, przebiegła miło i bezpiecznie dzięki profesjonalizmowi naszych kierowców z firmy „Kris-Bus”. Po 17 godzinach dotarliśmy do celu, gdzie powitali nas nauczyciele, uczniowie, organizatorzy oraz rodziny goszczące naszą młodzież. Na miejscu czekał na nas przepyszny poczęstunek, po którym uczniowie udali się do rodzin holenderskich.

Dzień 2

Wtorkowy poranek spędziliśmy w Calvijn College, gdzie mieliśmy okazję zwiedzać szkołę, przyglądać się zajęciom oraz projektom wykonywanym przez holenderskich uczniów. Następnie udaliśmy się do ratusza, gdzie powitała nas pani burmistrz Marleen Sijbers wraz z pracownikami urzędu oraz wolontariuszami. W szczególnym pomieszczeniu ratusza, upamiętniającym współpracę naszych miast, pani burmistrz wygłosiła przemówienie, a my wręczyliśmy list oraz pamiątkowy prezent od burmistrza Iławy, pana Dawida Kopaczewskiego.

Kolejnym punktem programu była wizyta w nowoczesnej placówce edukacyjnej, mieszczącej cztery szkoły pod jednym dachem. Byliśmy pod wrażeniem nowatorskich metod nauczania oraz przyjaznej przestrzeni dla uczniów. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem starego miasta Tholen, gdzie zobaczyliśmy młyn, klimatyczne uliczki z pięknymi kamienicami oraz średniowieczny kościół, w którym wysłuchaliśmy koncertu organowego.

Dzień 3

Środę rozpoczęliśmy wizytą w muzeum De Meestoof, gdzie mieliśmy okazję przenieść się w czasie i uczestniczyć w lekcji z początku XX wieku. Następnie udaliśmy się na długo wyczekiwaną wyprawę rowerową, której trasa wiodła przez malownicze okolice Tholen. Zatrzymaliśmy się w restauracji w Poortvliet na posiłek, a podróż zakończyliśmy w Scouting Heenetrecht, gdzie uczestniczyliśmy w atrakcjach takich jak rozpalanie ogniska, żeglowanie oraz gry terenowe. Dzień zakończyliśmy wspólną ucztą przy grillu.

Dzień 4

Czwartek spędziliśmy w Delta Park na dawnej sztucznej wyspie Neetlje Jans. Miejsce to dostarczyło nam zarówno rozrywki, jak i wiedzy. Doświadczyliśmy symulacji wielkiej powodzi z 1953 roku, obserwowaliśmy pokazy z udziałem fok i lwów morskich, a także mieliśmy okazję wejść do wnętrza wieloryba i dotknąć grzbietu płaszczki. Następnie udaliśmy się na plażę Oostkapelle nad Morzem Północnym, a dzień zakończyliśmy zwiedzaniem miasta Middelburg, stolicy prowincji Zelandia.

Dzień 5

Piątkowy poranek spędziliśmy na wspólnej pracy artystycznej w Calvijn College, tworząc obrazy i kolaże przedstawiające skojarzenia z Iławą i Tholen. Następnie w ratuszu zaprezentowaliśmy multimedialne prezentacje na temat roli polskich sił zbrojnych w wyzwoleniu Holandii, dwudziestu lat Iławy w Unii Europejskiej oraz trzydziestu lat współpracy naszych miast partnerskich. Ostatnim punktem programu był rejs statkiem Frisia z portu w Sint-Annaland, podczas którego mieliśmy okazję obserwować kolonię fok oraz uczestniczyć w prezentacji o morskich stworzeniach.

Wieczorem wróciliśmy do Calvijn College na pożegnalną kolację, która była pełna wzruszeń i trudnych rozstań. Byliśmy zaszczyceni obecnością pani burmistrz Marleen Sijbers, która wyraziła chęć kontynuowania naszej współpracy.

Opiekunami naszej grupy byli nauczyciele Piotr Bryl, Paweł Leszek oraz Marta Kamińska. Ze strony holenderskiej za organizację naszego pobytu odpowiadali Servaas Brouwer, Lenneke Roggeveen, Leanne Swarthoff oraz Simon Nieuwkoop, wspierani przez Franka van Geelen, Janet Gunter-Elenbass, Rutgera Boxhoorn i Berta Stolcka.

Projekt został dofinansowany z Urzędu Miasta Iławy i Urzędu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu WM dla WM.

Podsumowanie

Nasza wymiana młodzieży była niezapomnianym doświadczeniem, które zacieśniło więzi między naszymi miastami partnerskimi. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.