Czytelnicze prezentacje

Polecamy uczniom klas VII i VIII.

Kiana w swoim nastoletnim życiu ma pod górkę. Niedawno musiała przeprowadzić się do ojca, ponieważ jej mama gra w pewnym niezależnym filmie. Tak więc przez kilka miesięcy dziewczyna będzie mieszkać z tatą i jego nową rodziną, między innymi z Macoszydłem. Oczywiście musi też chodzić do szkoły. Tyle że nowa partnerka ojca, która w przybytku nauki miała dziewczynie wszystko załatwić, zostawia dziewczynę samą z problemem. A ta radzi sobie jak umie. Trafia do sali 117, gdzie lekcje ma Niezależna Specjalna Klasa ósma – czyli tzw. Nienauczalni. Kim oni są? Eskadra Nielotów, dzieciaki z trudnościami w nauce, półgłówki – tak mówią o nich niektórzy. Jak będzie? W skrócie – będzie jazda. Już chociażby ze względu na wychowawcę – pana Kermita, który traktuje tę pracę jako zło konieczne i przepustkę do zbliżającej się emerytury. I ze względu na uczniów. Każdy z nich jest specyficzny, z charakterkiem, oryginalny, z ciekawą receptą na swoje życie. „Na początku każdej godziny pan Kermit rozdaje zadania, a my ich nie robimy”. Parker Elias, Aldo, Mateo, Barnstorm. Każdy ma coś ciekawego w swoim życiorysie, czasem coś bolesnego, każdy chce tylko w końcu zaliczyć tę szkolę i żyć po swojemu. Poznajemy ich wszystkich w relacjach z innymi, w szkolnej i klasowej rzeczywistości. Nagle okazuje się, że niby ta „nienauczana” młodzież też ma uczucia, ambicje, marzenia, plany. Jakoś funkcjonują w tej społeczności, choć często do dorosłych podchodzą jak do jeża. Kiedyś gdzieś po drodze skrzywdzeni, nie zauważeni, nie docenieni – teraz liczą głównie na siebie i nie chcą nikomu nic zawdzięczać. Praca z nimi jest wyzwaniem, ale każdy ich najmniejszy krok naprzód – cieszy i od początku trzymamy za nich kciuki. „Dzięki Kermitowi wciąż jestem w Złotych Orłach.