Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

 

W dniu 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W naszej szkole co roku aktywnie włączamy się w popularyzowanie przesłania tego dnia, którym jest rozpowszechnianie informacji na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy osób nim dotkniętych. Przyjmuje się, że autyzm jest, obok m.in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku. Niestety, świadomość społeczna dotycząca przyczyn zaburzenia, jego objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka. Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zachęcić do zwrócenia uwagi na takie zagadnienia jak wczesne rozpoznanie i diagnozowanie autyzmu a także izolację i dyskryminację, jakich doświadczają osoby w spektrum i ich najbliżsi.

Charakterystycznym motywem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie będzie oświetlona w tym kolorze. Tak jak kolor niebieski, puzzle również są symbolem autyzmu. Świat osób z autyzmem kryje wciąż wiele tajemnic. Choć na temat postrzegania przez nich świata wiemy coraz więcej, wiele elementów tej układanki wciąż zostało niepoznanych, dlatego też puzzle stały się symbolem autyzmu. 

W tym roku ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne w tygodniu poprzedzającym 2 kwietnia nasza szkoła zgodnie z hasłem również zaświeciła się na niebiesko…
Wychowawcy klas I-VIII przeprowadzili zajęcia zdalne, mające na celu przybliżenie, na czym polega to zaburzenie oraz zwiększenie tolerancji wobec osób w spektrum.